HİDROSEL (Su Fıtığı)

Testis çevresinde sıvı birikmesi sonucu oluşan şişlik durumuna hidrosel adı verilir. Erkek çocuklarda %0.7-4.7 sıklığında görülür. Sağ tarafta daha sık oranda görülür. Testisler doğum öncesi karın iç bölgesinde yerleşimli olup doğuma yakın dönemde torbaya inerler. Testislerin torbaya inmesi sonucu karın bölgesiyle bağlatışını sağlayan açıklık kapanır. Bu açıklık kapanmaz ise karın içerisinde bulunan sıvı testis çevresine birikebilir. İki tip hidrosel vardır:

  • Birincisi testisi saran zar tabakasının karın içi ile olan devamlılığı devam ederek açık kalması sonucu oluşan kominikan tiptir.
  • İkincisi karın içi ile olan herhangi bir bağlantının olmadığı non komikikan tiptir.

Hidroselin başlıca belirtisi testis etrafında olan ağrısız şişliktir. Bu şişlik şikayeti gün içinde azalıp artabilir. Karın içi basıncının artığı dönemlerde daha da belirgin hale gelebilir. Kasık fıtığı ile birlikte görülebilmektedir.

Tanı fizik muayene ile kolaylıkla konulabilmektedir. Ayrıca testisin arkasından ışık tutulduğunda, ışık refleksiyonunun görülmesi tanıda yardımcı olmaktadır.

Hidrosel ilk 18-24 ay içinde kendiliğinden gerileyip kaybolabilmektedir. Bu yaş grubunda sonra özellikle karın içi bağlantılı olan hidrosellerde gerileme olmayacağı için ameliyat yapılması gerekmektedir. Ameliyat kasık bölgesinden küçük bir kesi ile veya göbekten girilen 4 mmlik küçük bir kamera yardımı ile laparoskopik(kapalı) olarak yapılabilir. Ameliyat günübirlik cerrahi olup hasta aynı gün eve gönderilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kostik-ozofagus-yaniklari
Kostik Özofagus Yanıkları

Koroziv madde içilmesi ilk 5 yaşta sık karşılaşılan ev kazalarındandır.…

Devamını Oku
akalazya
Akalazya

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
akciger-hastaliklari
Akciğer Hastalıkları

Konjenital kistik adenomatoid malformasyon (KKAM), hava yolu yapılarının anormal geli…

Devamını Oku